Мої уроки



Тема: Захист проекту «У природи немає поганої погоди…» за мотивами     пєси-казки С.Маршака  «Дванадцять місяців». (Урок позакласного читання)
Мета: розвивати в учнів творчі здібності,ініціативність та здатність працювати в команді;дослідницький пізнавальний інтерес,вміння самостійно знаходити інформацію;орієнтуватися в ній та використовувати її,представляти у вигляді оформленого результату діяльності.
Обладнання: оформлені теки, відео презентації, малюнки та вірші учнів, оціночні листи, символи для голосування: «квітка», «ягідка», «листочок», «сніжинка», літературні твори П.Чайковського, А. Вівальді, Е.Дога, Л.В. Бетховена.
Теорія літератури: різні літературні жанри, роди, художні образи.
Тип уроку: урок-проект

            Перебіг уроку

Мотивація навчальної діяльності

1.      Емоційна готовність до уроку «Посмішка до посмішки»

Вчитель.
              Добрий день, громадо!
              Бачити усіх я рада!
              Як ваш настрій?
              Усміхнулися, повернулися,
              Поглянули навкруги:
              До нас завітали старші друзі-вчителі!
              Посміхнулися і їм!
              Веселіше стало всім?!

2.      Озвучення очікуваних результатів.
Вчитель.
А іще до нас сьогодні  завітав поважний гість.
Здогадалися хто він?
Це ж Мудрунчик-друг дітей!
DSCN2307Довго-довго він збирався,
Щоб потрапити сюди.
Розкажіть йому ви зараз,
Що зібрало вас сюди?
             
             Що хотіли ви б почути?
             І чому навчитися?
             Ваші сподівання…
             Ваші побажання…
            (Розмова з Мудрунчиком)
           

3.Цілевизначення
     Вчитель.
             Отже, діти, час рушати,
             До роботи приступати.
             Сьогодні у нас незвичайний урок.
             Сьогодні ми зробимо ще один крок
             В Країну Природи, прекрасного світ!
             Тож тема проекту із пісні узята:
             «У природи немає поганої погоди…»
            Звучить 1-й куплет пісні (Дод.№1)
    Вчитель.
            Два тижня над проектом працювали,
            Дослідження вели,матеріал збирали
            На тему «Пори року»,-
DSCN2342            За змістом, що його ви готували.

                        Зміст проекту
1. Опис пори року в науковому стилі (з підручника, з енциклопедії)
2. Символіка образів
3. Народні прикмети, прислівя, приказки
4. Власна творчість
5. Перегляд репродукцій картин художників
6. Прослуховування аудіозаписів із коментуванням музичних творів
7. Перегляд відеоматеріалів
4. Перевірка домашнього завдання:спільне завдання для всіх команд:
1) девіз;
2) назва
    Вчитель.  
            З домашнього завдання
            Розпочнем  роботу.
            Девіз і назву командам ви знайшли,
            Розподілили пори року.
            З весни й почнемо.

                    «Веснянка»
Весна-пора року, з «Веснянкою» дружить.
«Веснянка» від цього щаслива дуже
І про весну розкаже вона,
Щоб всі знали,що значить весна!
            «Ластівка»
Ластівка високо в небі літає,
Та про батьківщину не забуває.
«Ластівка» вам про те розповість,
Як сонце сіяє й дзвенить!

«Самоцвіти»
А «Самоцвіти» осінню сяють,
Бо пори кращої для них немає.
Про золоту осінь розкажуть вони 
І сяятимуть аж до зими!     

«Крижинка»
Сніжинка у небі цікава літає,
Її на землі крижинка вітає.
Команда «Крижинка» привітлива дуже
І кожен в команді цій щасливо дружить.
5. Презентація знань (Захист проектів)
Вчитель.
Так і до презентації дійшли.
А щоб ми з вами чітко працювали,          
Оцінку цій роботі треба дати:
            DSCN2297
            1) оціночні заповнимо листи, що на столах лежать;
            2) а «деревця» самотні на щось чекають? (Кожен учень одержує символи пір року)
            Так, і для них знайшлось вбрання.
      Вчитель.
Хорошим віршем продовжимо роботу.
Пори року
Січень січе, Лютий лютує,
Березень плаче, Квітень квітує,
Травень під ноги стелить травицю,
Липень мед бджолам чарує,
Серпень чудовий хліб нам дарує,
Вересень трусить груші в садочку,
Жовтень гаптує клену сорочку,
Йде Листопад--застеля килими,
Грудень приходить--початок зими…       

         Вчитель.
                     -А презентацію почнемо із «Веснянки»
DSCN2316
1.      Символіка образу
    Весна-«світанок життя», дитинство, розквіт мрій.                                                                     «Весна на поэтическом языке есть утро года; подобно заре, выводящей  ясное солнце из темных затворов ночи, она выводит его из-за туманов зимы» (А.Н. Афанасьев).
     Весна-пробудження життя. Весняні дощі навіть послужили прообразом казкової мертвої і живої води. Вони спочатку змивають залишок снігу, «з’єднуючи розсічене тіло землі», потім вливають в нього життя, дозволяючи зазеленіти першим рунам.
          2.Народні прикмети, прислівя,приказки
        Наш український народ склав багато прикмет, прислівїв, приказок про пори року.                        Прикмети
                                 Березень.
ü  Побачив шпака-на тепло і дощ.  
ü  Ворони купаються-на тепло.
ü  Якщо на Олексія(30) тепло,то й весна буде теплою.
                                Квітень.
§  Сині хмари-на тепло і дощ.
§  Мокрий квітень-добра земля.
                                   Травень.
o   Багато хрущів-на сухе літо.
o   Велика роса-на ясну днину.
           
                   Прислівя, приказки
Березень з водою,квітень з травою,травень з квітами.
Весна всім красна.
Весною день рік годує.
Рання весна-рання зима.
Проспиш весною-заплачеш зимою.
Зелена весна чорне сіно з*їдає.                                                                                                    

2.      Вірші,оповідання про весну.
      Для мене весна-найкраща пора року: тепле сонечко в небі, море квітів, лагідний вітерець,буйні сади,зелений килим під ногами…Багато віршів, оповідань написано про весну.
                                Весна-красна
                         Прийшла весна-красна,
                         Багато квітів принесла,
                         Мов дівчина у віночку,
                         Цвіте яблуня у садочку.

Що в лісі діється! Клопочеться біля малих дітей білка, про щось тихесенько перемовляються їжак з їжачихою, а дятел все бринить на зламаному дереві сухою тріскою:
-          Вставайте, прикидайтесь, квітень  надворі!
Кожному догодив сонячний і веселий місяць квітень. А коли настав час йому прощатися,обсипав усі сади білим-білим пухом-квітами.
                                                                                  (Ю. Старостенко «Настав місяць квітень»)
Весна идет, весна идет!
И тихих, теплых майских дней
Румяный, светлый хоровод
Толкутся весело за ней.
Ф.Тютчев.
                             Дзвенять весняні ручаї,
                             Шумлять сади,гудуть гаї,
                             Бджола, як пісня, вилітає,
                             І пісня лине, як бджола.
    
                        Летять гусей ясні ключі,    
                             Виходять в поле сіячі,
                             Веселиків співають зграї.
                                                                  М.Рильський.
Вчитель.
                         -    Команда «Ластівка» готова до роботи.

                     DSCN2313                               
1.      Символіка образу.
Літо-юність життя. Пісні соловейка,таємничий шелест дерев у лісі,запах квітів,яскрава блакить неба;сліпучі промені літнього сонця,квітучі долини,лісні озера,зарослі травою;косяки журавлів-все це безмежне літо,любима пора року письменників,поетів,художників,композиторів

2.      Прикмети, прислівя, приказки, прикмети.
            Червень
            Яке літо, таке й сіно.
Літо бурхливе-зима із заметілями.
            Липень
            *Липень-маківка літа, грудень-шапка зими.
            *Липень-краса літа, середина цвіту.
                                                                                                                    
            Серпень
            *Що у серпні збереш,з тим і зиму проведеш.
            *Прийшов Спас-бережи рукавички про запас.

            Прислівя, приказки
Май-усяк собі дбай, а іюнь-хоч сій, хоч плюй.
В червні ворота підпиратимеш,то взимку голодний дрижатимеш.
Липневий піт і взимку гріє.
Хто працює в липні-працює на себе.
До серпня рослина зріє,а після нього вяне.

3.      Вірші, оповідання про літо
              Яскраво, сонячно навкруги. Все радіє теплу і літу.                                                                                                Коник-стрибунець виспівує свою  стрімку мелодію. А там,у гайку,завів свою пісню соловейко. Все завмерло,затихло,причаїлось,слухаючи цю чудову мелодію. Літо ніколи не скінчиться.
Смотри, как роща зеленеет
Палящим солнцем облита,
А в ней какою негой веет
От каждой ветки и куста!
Ф.Тютчев

Для мене літечко краснее, як рідна матуся: завжди зігріє своїми найсмачнішими ягідками.
    Люблю відпочивати біля моря, яке лагідними хвильками шепоче мені про свою красу.
                                                                                                               Ящук Юлія,5 клас
Яркое лето. Жаркое лето.
В белое платье березка одета.
Красные серьги горят на малине.
Небо в рубашке немыслимо синей.
Доброе лето. Щедрое лето.
                       Гарольд Регистан

Червень! Липень! Серпень!-всі,
Це є літні місяці.
З сонечком товаришують,
Всім тепло своє дарують.
Кожен радо зустрічає,
Ягодами пригощає.
Вчитель.
             -  А ось і «Самоцвіти» ожили.
                                       DSCN2318
1.      Символіка образу
Осінь-вечір життя. Осіння пора навіює смуток,небо проводжає у далекі
  краї перелітних птахів,а листя витанцьовує своє «Осіннє танго». Приходить «бабине літо».
2.      Прикмети, прислівя, приказки
            Прикмети
Ø  Дощ у вересні-півголоду, а посуха цілий голод робить.
Ø  В жовтні кожен знає,що з великої хмари малий дощ буває.    
Ø  Як листопад дерев не обтрусить,довга зима бути мусить.
           
                       Прислівя, приказки
У вересні ложка води робить два болота.
Як вересніє, то і дощик сіє.
Літо дає коріння,а жовтень насіння.
Вяжи влітку рукавиці, в листопаді пригодиться.
У листопаді як зазимує, то й жаба оніміє.

3.      Вірші, оповідання
Осінь-моя улюблена пора року. Вереснева тиша стоїть над землею. В цей час моє місто змінює своє вбрання з буденного на святкове. Листя на деревах пожовкло. Клени у шкільному парку одяглися в позолоту. Пахне осінню. Повітря чисте і прозоре.
                                                                                             Кривошей Антон. 5 клас.
                                                                                                                     
                     В права вступает золотая,
                     Красно-рыжая пора.
                     Осень рвется, позволяя
                     Все еще теплу побыть.
                     Зима томится в ожиданье,
                     Ожидая свой черед.
                     Она придет, она настанет,
                     Но пусть немного подождет,
                     Даст мне времени привыкнуть,
                     С мыслью свыкнуться-
                     Пора дождей и листопада-
                     Наступают холода.                          
                                        Йоргас Морин

Я знаю в праосені пору
Таку коротку і ясну.
Повітря чисте,день прозорий,
І вечір зве в далечину…
                          Ф.Тютчев
Вчитель.
DSCN2315 









«Крижинка» вже пори діждалася своєї.         
1.Символіка образу
Зима-ніч року, морок, темрява,завмирання життя.
Грудень в народі-студень, стужайло, мостовик.
Січень-тріскун,льодовик, сніговик, щипун, сікач.
Лютий-«люта душа», кружень,
зимобір, межень, криводоріг, очисник. 
  
2.  Прикмети,прислів’я,приказки
            Прикмети    
ü  Якщо грудень сухий буває,то суха весна й сухе літо довго триває.
ü  Як у січні тріщать морози,влітку від хліба тріщатимуть вози.
ü  Яка погода на Стретіння (15),такої й весни чекати.

                            Прислівя, приказки     
                           Грудень без снігу,як літо без хліба.
                           Грудень рік кінчає,а зиму починає.
                           Січень не так пече,як у вуха січе.
                           Питає лютий,чи добре взутий.
                           Місяць лютий - гостро кутий.
3.Вірші, оповідання
   Іде останній місяць зими. Такої зими я ще не бачила в своєму житті. Навкруги все засипано снігом. Мені здається,що ми всі потрапили у Лапландію-Країну Снігової королеви, у її полон. Але це так гарно!Можна малювати на білому полотні що завгодно, можна ліпити снігові палаци, намети, а потім…мріяти.
                                                                                                       Осадча Анна,5 клас

Зимовий ранок
Я люблю веселий ранок
Холоднючої зими,
Як на двір,на стіни,ганок
І на шлях за ворітьми
Упаде із неба промінь,
Дим повється з димарів,
На току підніме гомін
Зграя галок і граків.
Сніг ясним кришталем блище,
Лютий холод дошкуля,
Сонце вгору плине вище,
Та не гріє здалека…
Яків Щоголів
Лег пушистый иней на ягоды рябины,
Зимним ярким чудом серебрится снег
У березы белой легкие седины     
Оставляет зимний жгуче-белый след.
Вчитель.
А зараз ми полинемо із вами
У світ чарівний фарб і музики красу.
Слово творчій групі художників.
Учень.
            Наша творча група запрошує вас здійснити цікаву подорож у «Країну образотворчого мистецтва». Ми будемо говорити про видатних художників, які створили «світ пейзажу», «світ дивовижних фарб» весняно-літніх та осінньо-зимових пейзажів.
                         Уж тает снег, бегут ручьи,
                         В окно повеяло весною…
                         Засвищут скоро соловьи,
                         И лес оденется листвою!
                          
                         Чиста небесная лазурь,
                         Теплей и ярче солнце стало,
                         Пора метелей злых и бурь
                         Опять надолго миновала…   
                                                           А.Плещеев   
Кричат грачи, вьется сизый дымок из трубы деревянного домика, мерцает весеннее солнце. Звон капели, журчание воды в проталинах, шорох ветвей берез во всем музыка весны.
Спогади учня К.О. Коровіна про О.К. Саврасова: «Большого роста, с сильной и мощной фигурой этот величественный артист с умным и добрым лицом производил впечатление отеческой искренности и доброты…Сидит, сложив свои огромные руки, и сидит, и молчит, а если скажет, -то про фиалки, которые уже распустились, то про то, что вот уже голуби из Москвы в Сокольники летают…»
                                                                                                        
                                       
                                                                            А. Саврасов «Грачи прилетели» 1871
Картини, написані О.К. Саврасовим: «Сосни», «Повіяло весною», «Рання весна», «Райдуга», «Весна», «Весна на великій річці»…

Учениця.
Моя розповідь про І.І.Шишкіна та про його картину «Жито».











І. Шишкін «Жито»
Росія. Єлабуга. Саме тут були створені шедеври великого майстра живопису І.І. Шишкіна-«короля лісу», як називали його сучасники.
Треба було зявитися Івану Шишкіну, щоб створити роботи, котрі є до сьогоднішнього дня неперевершеними…Перед нами постають хвойні зарості, золоті ниви… «Жито»…  Тихий погожий літній день. Величаво розкинулась нива стиглого жита, а серед цього золотого океану на сторожі стали сосни-велетні, піднявши свої верхівки до самого неба. Незвичайна тиша. Чути, як дихає кожна билинка. Чуємо рівне, повільне дихання поля. Тільки щебетання ластівок над самою землею порушує цей спокій. Біля самого обрію збираються купчасті хмарки. Спекотно. Але душа відчуває наближення грози.     
         Єлабуга. Музей І. Шишкіна. Розчинилися двері, і ми опинилися в девятнадцятому столітті…Перед нами розкинувся безмежний океан «Лесных далей», велич «Корабельной рощи», золота нива картини «Рожь».
Вражають своєю неперевершеністю картини: «Сосновый бор», «Утро в сосновом лесу», «Дубы, освещенные светом», «Лес вечером» та багато інших.
  
Учень.
Картина «Золота осінь великого російського художника Ісаака Левітана
відома багатьом людям. Цією картиною захоплювалось не одне покоління.
            Природа хвилювала художника до сліз, він сприймав її як живу істоту. Левітан захоплювався пейзажем, любив рівнини, сільські путівці, яскраві осінні барви лісів, неба. Знав напам’ять майже всю пейзажну лірику А. Фета, Ф.Тютчева, О.Пушкіна, М.Нєкрасова.
            І народився шедевр, оспіваний на одному подиху, одним дотиком пензля.
            Волошкове небо, холодна синь річки, березовий гай, одягнений у золото, багрянець і смарагди-все це райдуга нескінченної природи.
Золотая осень
Осень. Сказочный чертог,
Всем открытый для обзора.
Просеки лесных дорог,
Заглядевшихся в озера.

Как на выставке картин:
Залы, залы, залы, залы:
Вязов, ясеней, осин
В позолоте небывалой.
А.Фет
Лучший учитель-природа; нужно предаться ей всею душой,
Любить ее всем сердцем, и тогда сам человек 
Сделается чище, нравственнее…
Василий Тропинин          











І. Левітан «Золота осінь»
Учениця. Я хочу розповісти про одну картину Ігоря  Грабаря, російського художника-пейзажиста, «Лютнева блакить».  Історія створення цього шедевра така. Сам художник згадував: «1904 год. Было необычайное февральское утро. Природа праздновала небывалый праздник: жемчужных берез, лазоревого неба, коралловых веток, сапфиров на снегу. Я стоял около березы и любовался ею. Вдруг уронил свою палку, нагнулся, чтобы ее поднять. Когда я взглянул вверх на березу, то замер от красоты: перезвоны и перекликания всех цветов радуги покрылись голубой эмалью неба…Я подумал: «Если бы хоть десятую долю этой красоты передать…»
Мрія художника здійснилась. Ця картина знаходиться у Третьяковській галереї, у Москві. Тема зими – одна з улюблених. Серед них: «Иней», «Березовая аллея», «Мартовский снег», «Зимний пейзаж», «Иней. Восход солнца», «Солнце поднимается», «Зима».  

                         
   




           
 









Вчитель. Чи здогадаєтеся  ви, де яка картина?

Творча група художників гарно справилась з завданням.
Природа оживає не тільки на полотнах художників, але може бути навіть дієвою особою. Згадайте,у якій казці-пєсі це відбувається?

Учень. Це казка-пєса С.Маршака «Дванадцять місяців»
Вчитель. Пропоную переглянути фрагмент мультфільму «Дванадцять місяців» (Дод.№2)
            (Зустріч пасербиці з місяцями)
Вчитель.
Щоб насолодження отримати сповна,
Акорд останній - музика Антоніо Вівальді «Пори року».
           
Слово має творча група «Знавці музичного мистецтва».
Учениця.              
З давніх-давен люди захоплювались не лише барвами природи, але її звуками, намагались наслідувати їх у своїх музичних творах.
            Італійський композитор Антоніо Вівальді створив симфонічний цикл «Пори року»: «Весна», «Літо», «Осінь», «Зима». У музичних «пейзажах» він передає своє враження від спілкування з природою, зображує картини з життя людей, пов’язані з певною порою року.
              А. Вівальді «Зима» (Дод.№3)
Учень. Когда я слушаю музыку замечательного композитора А. Вивальди, я как будто попадаю в сказочный зимний лес. Мне представляется тихое морозное утро, плавное кружение снежинок в воздухе. Я чувствую легкое дуновение свежего морозного ветерка, прохладу солнечного зимнего утра. Мне кажется, что солнце светит все ярче и ярче, появляются отблески  перламутра на снегу. Я вижу, как блестят разноцветные искорки инея, как падают на снег фиолетовые тени деревьев. Ближе к полудню легкое дуновение ветерка переходит в разбушевавшуюся вьюгу. При этом я ощущаю холод, возникает чувство грусти . Яркое небо затягивают темные облака. Переливы мелодии становятся тише. Солнце уже зашло за горизонт. На землю падают крупные хлопья снега.                 
(Розповідь супроводжується музикою та фотографіями до теми)         
            А. Вівальді «Весна» (Дод.№4)
Учениця.       
Подих весняного вітру відчувається навкруги. Тануть бурульки, оживає природа.
З*явились перші підсніжники а за ними- блакитні проліски. Чудово і радісно від мелодії Вівальді.                                                                                                         
                       П.І.Чайковський «Вальс квітів» (Дод.№5)
(Учениці, одягнені в сукні різних пір року, виконують танок,придуманий самостійно)
            Е. Дога «Літній вальс» (Дод.№) 
Учениця.
            А літечко відкриває нам всі принади пахощів і звуків. Спочатку тихо крокує своїми володіннями,а потім стрімко і сміливо поливає рясними дощами, щоб зашелестіти у верховітті легеньким вітерком. Зеленіє листячко,червоніє полуниця, рум’яниться вишенька…Все оживає від пташиного співу. Попадаєш просто в самісінький Рай!
                                                                                                               
            Л.В.Бетховен «Золота осінь» (Дод.№7)
Учень.           
 А ось і осінь на порозі, тихесенько вже стукає  в вікно…
 І перші звуки чарівні злились в мелодію стозвонну. 
 І Пушкін, і Бетховен заговорили мовою природи,
 Що може бути кращим від тихої осінньої погоди?

 І ллється золото з небес, окреслюючи кола,  
 І вірші Пушкіна зринають ненароком:

Унылая пора! Очей очарованье!
Приятна мне твоя прощальная пора-
Люблю я пышное природы увяданье,
В багрец и золото одетые леса.
В их сенях ветра шум и свежее дыханье,
И мглой волнистою покрыты небеса,
И редкий солнца луч, и первые морозы,
И отдаленные седой зимы угрозы.

6. Інформація про домашнє завдання
Вчитель.
На ноті цій високій
Зупинимось на хвильку,
Щоб у наступний раз, при зустрічі,
Додати щось новеньке до проекту.
Досліджуйте, шукайте,
Ви знайдете!

       Трудились плідно всі:
       Одні писали вірші  (Леонтьєва А., Вініченко А.),
       А інші матеріал збирали про пори року,
       Малюнками своїми нас порадувати хотіли.
       Літературу для роботи підбирали…
DSCN2306




Ніхто байдужим не зостався – всі просто молодці!   
DSCN2308






Малюнки учнів
DSCN2335







Презентація робіт учнів
DSCN2349






Література та творчі роботи учнів
DSCN2343






Роботи учнів(колективна робота)

DSCN2349






Тека «Весна».
DSCN2305







Тека «Зима»
DSCN2343






Тека «Осінь»
                                                                                                                                                                                      
7. Рефлексія (Оцінка та самооцінка за урок)
DSCN2359


Вчитель.
            А «деревця» чекають.
Оцінимо роботу товаришів своїх

IMG_0005 (10)IMG_0002
                       

                                                    
IMG_0003IMG_0004
Вчитель.
            І ожило усе навкруг:
            Побачили плоди роботи ми своєї!
Мудрунчику хотіли б щось сказати наостанок:  

      - Що здивувало на уроці?
      - Сподобалося що?
      - Порадувало що?
      - І що вдалося?
         (Розмова з Мудрунчиком)  
j0298897         DSCN2301
Учениця. Взнала багато пізнавального.
Учень. Було цікаво і захоплююче.
2-й учень. Ми стали дружніші у спільній роботі.
Вчитель. Спасибі вам,діти,за велику творчу працю.
         А Мудрунчику я хочу побажати  зустріти на своєму шляху
         Таких же талановитих «пізнайок» і «чомучок», як у нашій школі.












Захист проекту «У природи немає поганої погоди…» за мотивами п’єси-казки С. Маршака «Дванадцять місяців».
Автор: Довженко Тамара Дмитрівна,                                                                                     вчитель світової літератури                                                                               КЗ  Верхівцевський НВК
м. Верхівцеве
2015р.
Дана робота «МЕТОД ПРОЕКТІВ» спрямована на формування навичок  ДОСЛІДНИЦЬКОЇ  ДІЯЛЬНОСТІ.
Створюючи умови для творчої роботи, вчитель не повинен у своїх викладах вичерпувати тему, слід дітям самим творчо доходити до її остаточного розуміння. Адже, заглиблюючись,творчі сили зміцнюватимуться. Таким чином, дитина набуває життєвого досвіду, основних компетентностей, які допоможуть їй зрозуміти себе,своє місце в суспільстві і світі загалом.
У роботі використані відеоматеріали,репродукції картин,музичні твори, що створює умови для високоякісного засвоєння навчального матеріалу, розвитку інтелектуальних, творчих здібностей учнів
Матеріал розроблено згідно з вимогами чинної навчальної програми для загальноосвітніх навчальних закладів.
Методичний посібник пропонується для вчителів світової та української літератури.

Комментариев нет:

Отправить комментарий